W piątek, 30 września już po raz dwudziesty ósmy odbył się w Brzegu Memoriał Anny Lityńskiej, czyli zawody lekkoatletyczne, organizowane przez Zespół Szkół Ekonomicznych dla uczczenia pamięci tej wybitnej działaczki na rzecz sportu, a także pedagoga, wychowawcy i wielkiego przyjaciela młodzieży.
Anna Lityńska urodziła się w 1935 roku w małej miejscowości Jarosław w województwie przemyskim. Od najmłodszych lat kochała sport, w szkole była czynna zawodniczką koszykówki i lekkoatletyki, podobnie jak w trakcie studiów w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Karierę zawodową rozpoczęła we Wrocławiu jako nauczyciel, który to zawód okazał się jej życiowym powołaniem. Od roku 1969 na stałe związała się z naszą szkołą, która wtedy nosiła nazwę „Zespół Szkół Zawodowych Centralnego Związku Spółdzielni >Samopomoc Chłopska<” i tam od razu dała się poznać jako prawdziwy sportowiec, propagujący aktywność nie tylko na boisku, ale także na górskich trasach. Anna Lityńska była też znana ze szczególnej wrażliwości i współczucia wobec uczniów z życiowymi problemami. Żadnego z nich nie pozostawiła bez pomocy. Naprawdę kochała swój zawód i darzyła podopiecznych niekłamaną sympatią. Absolwenci z tamtych lat pamiętają z pewnością jej charakterystyczny, niski głos oraz żartobliwe motywowanie uczennic do szybszego przebierania się w szatni i sumiennego wykonywanych ćwiczeń. Odeszła nagle w 1987 roku, mając zaledwie 52 lata, ale zdążyła tak wyraźnie zapisać się w pamięci naszej szkoły, że Memoriał Anny Lityńskiej należy do jednej z najważniejszych tradycji ZSE.
Memoriał odbywa się co roku na miejskim stadionie, z udziałem szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu brzeskiego. Zapraszani na to wielkie wydarzenie są kolejni starostowie powiatu brzeskiego, którzy przez dwadzieścia osiem lat nigdy nie odmówili swojej obecności, pojawiając się choćby na części imprezy. Równie ważną, jeśli nawet nie najważniejszą wśród gości postacią, jest Michał Lityński, syn bohaterki memoriału, który każdego roku stawia się niezawodnie na stadionie, by wraz z władzami wręczać nagrody i gratulować zwycięzcom. Wśród zaproszonych nie może też zabraknąć lokalnego przedsiębiorcy, niegdyś nauczyciela wychowania fizycznego, Piotra Wojcieszka, inicjatora naszego memoriału, współpracującego przed laty z Anną Lityńską i podzielającego jej pasję do lekkoatletyki.
Uczniowie reprezentujący nasza szkołę to: Bem Amelia(8),Zych Natasza(7), Czyż Aleksandra(7), Dobrzańska Kinga(2), Gąsiewska Katarzyna(3), Góralczyk Arleta(4), Kleszcz Milena(6), Owsiana Maj(3), Woźniak Emilia(5), Gąsiewski Jakub(4), Kulas Ignacy(2), Miski Ignacy(7), Ożóg Dominik(5), Smoliński Kacper(6), Yevdokmow Dmytro(4), Januszek Michał(7), Mikołaj Medyński(7), Rutkowski Igor(7).
Images from Freepik