WIRTUALNY SPACER PO BIBLIOTEKACH ŚWIATA

Zapraszamy Was do odbycia wyjątkowej, wirtualnej podróży po ciekawych bibliotekach świata! I to w 360° . Wystarczy kliknąć w odnośnik do filmu i bez skrępowania rozglądać się po bibliotece za pomocą myszki. Pierwsza propozycja, to oksfordzka biblioteka akademicka, którą możecie już znać, ale nie do końca zdajecie sobie z tego sprawę. Jej pomieszczenia wykorzystano bowiem przy kręceniu filmów o “Harrym Potterze”, więc śmiało możemy ją także nazwać biblioteką Hogwartu:

A teraz pora na największą bibliotekę na świecie, której zbiory liczą około 162 milionów różnego rodzaju dokumentów! I która zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników! Mowa o amerykańskiej Bibliotece Kongresu, ulokowanej w stanie Waszyngton, która pełni funkcję biblioteki narodowej USA.

Mamy również coś z naszego podwórka! Najstarsza biblioteka publiczna w Polsce, czyli biblioteka Raczyńskich, której powstanie ufundował Edward Raczyński w 1829 r., nadając jej jednocześnie publiczny charakter, poprzez umieszczenie w statucie następujących słów:

„Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”.

A na koniec, po wirtualnych spacerach w kuluarach rzeczywistych bibliotek, pora na prawdziwie wirutalną, ale nie mniej imponującą bibliotekę. “The Uncensored Library”, czyli Biblioteka bez cenzury, została zbudowana przez 24 graczy z 16 różnych krajów w grze Minecraft. Podczas gdy większość z nas mieszka w krajach, gdzie wolność słowa jest uważana za podstawowe prawo człowieka, na świecie wciąż są miejsca, gdzie za mówienie prawdy można trafić nawet do więzienia. Z pewnością pamiętacie odbywający się w naszej szkole, coroczny Maraton Pisania Listów, zainicjowany przez Amnesty International. “The Uncensored Library” przyświeca dokładnie taki sam cel – obrona praw człowieka i przeciwstawianie się ich naruszeniom. Wirtualna biblioteka została udostępniona na otwartym serwerze dla graczy Minecraft na całym świecie. Znajdują się w niej książki oraz artykuły ocenzurowane w krajach ich pochodzenia. Zresztą, zobaczcie sami: